افزونه جلالی را نصب کنید.

ایست قلبی در انتظار سینما / سینمای استان به کجا می رود !

  • 21 شهریور 1397 - 17:06
ایست قلبی در انتظار سینما / سینمای استان به کجا می رود !

سینمای آذربایجان‌غربی با اسیر شدن در پیچ و خم نبود بودجه و بی‌توجهی مسئولان با داشتن سه سینما در حال تلاش برای بقا است.

به گزارش فاطر۲۴  ،  سینما چنان دارای ظرفیتی است که هیچ هنری نمی‌تواند جایگاه آن را بگیرد به گونه‌ای که حتی مقام معظم رهبری در بیانات خویش می‌فرمایند: 《 هیچ چیزی مثل سینما نیست، ما امروز ظرفیت ساخت فیلم‌مان بحمدالله بالا است، این مهم است که ما الان این ظرفیت را داریم در کشور که می‌تواند پیام‌رسانی کند، می‌تواند حرف‌های درست را منتقل بکند.

فیلم هم چیز جذابی است؛ سینما خیلی عنصر جذابی است، رسانه فوق‌العاده‌ای است، یعنی واقعا الان هیچ چیزی مثل سینما نیست از لحاظ اثرگذاری؛ خب روی این زمینه کار بکنید؛ کارهای ابتکاری بکنید؛ هنر سینما یک هنر برتر است، یک روایتگر کاملا مسلط که هیچ روایتگری تاکنون در بین این شیوه‌های هنری روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا امروز به این کارآمدی نیامده و یک هنر پیچیده و پیشرفته و متعالی؛ شما این دریچه را دم دست دارید؛ یعنی دریچه سینما به سوی معارف و پرتویی که از این دریچه به داخل افکنده می‌شود، این دریچه در اختیار شماست》.

اکنون که این دریچه در اختیار مسئولان فرهنگی و هنرمندان کشور است تا به خوبی از این ظرفیت استفاده بکنند برای آگاهی از نحوه استفاده از این ظرفیت در آذربایجان‌غربی به سراغ مسئولان و هنرمندان رفته‌ایم:

سینماهای ارومیه مشکل سازه‌ای دارند

احد هوشمنده قره‌باغ، رئیس حوزه هنری آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه در صورت عدم رسیدگی به وضعیت سینماهای استان تعطیلی در کمین سه سینمای ارومیه نیز خواهد بود، اظهار کرد: در حال حاضر سینماهای ارومیه از نظر سازه‌ای مشکل دارند که باید برای رفع این مشکل وارد عمل شد و در این مورد یکی از نمایندگان ارومیه قول مساعد برای جذب بودجه برای بهینه‌سازی سینماها داده است.

وی با بیان اینکه به جز ارومیه در شهرستان‌های خوی، سلماس و ماکو برای ساخت و فعال کردن سینماهای قدیمی رغبت وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر هدف حوزه هنری استان بهینه کردن سینماهای فعال استان به جای ساخت سینماهای جدید است البته ساخت پردیس سینمایی در ارومیه نیز در دستور کار بود که به علت تغییر مسئول این پروژه نیز مسکوت مانده است.

رئیس حوزه هنری استان با اشاره به رونق سینماهای استان در سال جاری افزود: امسال میزان مخاطبان نسبت به سال گذشته بسیار افزایش یافته است و از سویی تعداد اخبار منتشر شده در رسانه‌ها در ارتباط با سینماها نیز افزایش داشته که این ناشی از تبلیغات مناسب، استفاده از نیروی جوان و … بوده است که امید داریم با تجهیز سینماهای ارومیه بار دیگر این استان صاحب بیشترین تعداد مخاطب سینما در شمال‌غرب شود.

یک فیلم بلند سینمایی با زبان ترکی در آذربایجان‌غربی ساخته خواهد شد

وی با اشاره به اینکه برای تولید فیلم سینمایی بلند و کوتاه حوزه هنری استان برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده است، عنوان کرد: در این راستا مقدمات برای ساخت یک فیلم فولکلور با زبان ترکی آذربایجانی در ارومیه برای پخش در منطقه شمال‌غرب و کشورهای همسایه انجام شده است که در صورت تامین بودجه این فیلم در آخر زمستان امسال کلید می‌خورد.

هوشمند با اشاره به اینکه ساخت فیلم‌های کوتاه در آذربایجان‌غربی تا سال ۹۴ وضعیت خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: پس از این سال دیگر وضعیت بدتر شد و حوزه هنری به جای حمایت از ساخت چندین فیلم کوتاه توجه خود را تنها به ساخت یک فیلم کوتاه با موضوع و ساختار مناسب معطوف کرده است که فیلم کوتاه 《شکلات》 با کسب موفقیت در چندین جشنواره از این نمونه‌ها بوده و در یک سال گذشته نیز از فیلم کوتاه 《 بالام》حمایت کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه امسال حوزه هنری استان برای حمایت از ساخت فیلم‌های کوتاه و کارگردانان جوان و ناشناخته فراخوان می‌دهد تا در طی آن سه فیلمنامه انتخاب و مورد حمایت قرار بگیرد، تصریح کرد: همچنین سالن حوزه هنری استان برای اکران فیلم‌های هنر و تجربه در حال تجهیز است.

ساختارهای گفتمانی بین هنرمندان و دستگاه‌های آذربایجان‌غربی کم است

رئیس حوزه هنری استان با بیان اینکه برای حمایت از هنر، سینما و هنرمندان باید گفت‌وگو و رایزنی‌ها با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای فرهنگی استان افزایش یابد، عنوان کرد: در آذربایجان‌غربی ساختارهای گفتمانی خیلی کم است و بسیاری از مسئولان آنگونه که باید و شاید از ظرفیت هنر در توسعه استان غافل هستند و در این زمینه هیچگونه مشورت و رایزنی با حوزه هنری صورت نمی‌گیرد چرا که اگر به نقش فیلم و هنر توجه شود دیگر هنگام رونمایی از یک کتاب آن کتاب در قفسه‌ها خاک نخواهد خورد و یک فیلم کوتاه با معرفی آن باعث استقبال مردم خواهد شد.

تنها ۳ سینمای فعال در آذربایجان‌غربی وجود دارد

مسعود یکانی مدیر سینماهای آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه حوزه هنری در سطح استان ۱۲ سالن سینما دارد که چهار مورد آن در ارومیه، سه مورد خوی، یک مورد سلماس، یک مورد نقده، یک مورد اشنویه، یک مورد ماکو و یک مورد در شاهین‌دژ هستند که از میان آنها در حال حاضر تنها سه سینمای آزادی، انقلاب و ایران ارومیه فعال است.

وی با بیان اینکه فیلم‌های روز کشور در این سینماها اکران می‌شوند و در چیدمان فیلم‌ها از ژانرهای مختلف دفاع مقدس، کمدی و اجتماعی، جدی و عاشقانه متناسب با سلایق مختلف وجود دارد، افزود: امسال نسبت به سال گذشته تعداد مخاطبان سینما بیشتر شده است به گونه‌ای که در فرودین‌ماه امسال نسبت به فروردین سال گذشته ۲۰۰ درصد رشد وجود داشته است.

افزایش دو برابری تعداد مخاطبان در سال جاری نسبت به سال گذشته

مدیر سینماهای استان این روند افزایش تعداد مخاطبان ادامه پیدا کرد تا اینکه در تابستان تعداد مخاطبان دو برابر تعداد مخاطبان سینماهای استان نسبت به سال گذشته شده است و این جای خوشحالی دارد که دوباره فرهنگ فیلم دیدن و سینما رفتن در بین مردم ارومیه رونق گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ارومیه در زمانی پرچم‌دار سینماداری در سطح کشور بود به گونه‌ای که تهیه‌کننده‌ها تمایل به اکران فیلم‌های خود در ارومیه داشتند، تصریح کرد: اما در سال‌های اخیر به دلیل کیفیت نامطلوب سینماها این رونق در ارومیه دیگر وجود نداشت برای این منظور انجام تعمیرات و بازسازی نماهای داخلی سینماهای ارومیه، تعویض سیستم پخش تصویری و صوتی و تعویض صندلی ها در دستور کار قرار گرفته است.

وجود شبکه‌های نمایش خانگی و رسانه‌های مختلف رونق سینماها را به کسادی سوق داد

یکانی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با ظهور رسانه‌های مختلف و شبکه‌های نمایش خانگی در سطح کشور میل رفتن به سینما و فیلم دیدن کم شد، خاطرنشان کرد: از این رو دیگر وجود سینماها توجیح اقتصادی نداشته و فیلم‌ها به فروش نرفت و این موضوع، سینماهای فعال استان را با تعطیلی مواجه کرد ولی ما آمادگی داریم در صورت تمایل شهرستان‌های دیگر استان و حمایت مسئولان سینماهای غیرفعال نیز دوباره به چرخه این صنعت بازگردند.

وی با اشاره به اینکه باید به این باور برسیم که سینما مهم‌ترین شاخصه فرهنگی هر جامعه‌ای است و پیام انتقال یافته از پرده سینما تاثیر بالایی دارد و به طور کلی با هم دیدن فیلم و به صورت دسته جمعی خندیدن و گریه کردن فقط در سینما امکان‌پذیر است، گفت: از طرف دیگر برای تشویق مردم برای حضور در سینما باید فیلم‌های روز و با سلیقه مردم ساخته شود و فرهنگ فیلم دیدن از طریق خانواده‌ها در بین کودکان نهادینه شود.

فیلم دیدن در سینما یک تفریح سالم است

مدیر سینماهای آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه فیلم دیدن در سینما یک تفریح سالم برای همه اقشار جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان است، گفت: در محیط سینما انرژی آنها به صورت طبیعی تخلیه می‌شود و دیگر خانواده‌ها نگران فرزندان خود نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه همه دفاتر سینمایی در تهران متمرکز است، یادآور شد: در گذشته چندین فیلم سینمایی در آذربایجان‌غربی ساخته شده بود که از جمله آنها می‌توان به فیلم اتوبوس، ساوالان و غیره اشاره کرد و اکنون نیز می‌توان با رایزنی با فیلمسازان و در صورت وجود بودجه دوباره اقداماتی انجام داد که فیلم‌هایی مختص این استان ساخته شود.

حمایتی از کارگردانان انقلابی و دغدغه‌مند صورت نمی‌گیرد

محمد احمدزاده یکی از کارگردانان آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه حمایتی از جانب سازمان‌ها و نهادها مخصوصا بعضی نهادهای انقلابی از کارگردانان فیلم‌های انقلابی و دغدغه‌مند مردم صورت نمی‌گیرد، اضافه کرد: از سویی بروکراسی سنگین اداری برای گرفتن مجوز گاهی آنقدر زمان‌بر است که دیگر فرد را برای ساختن فیلم منصرف می‌کند.

ساخت فیلم تنها با هدف حضور در جشنواره‌های مختلف فرصت توجه به دغدغه‌های مردم را از فیلم‌سازان می‌گیرد

وی ادامه داد: از دیگر مشکلات در حوزه تولید محتوای ضعیف در فیلم‌های کوتاه استان و عدم توجه به محتوا است چرا که کارگردانان و تهیه‌کنندگان تنها به آماده کرده و رساندن فیلم به جشنواره و کسب جایزه می‌اندیشند و در این میان موضوعات کلیشه‌ای و بدون توجه به دغدغه‌های مردم ساخته می‌شود که فقط در جشنواره موفق بوده و جایگاهی در بین مردم ندارند.

کارگردان فیلم 《ولکام》 با اشاره به اینکه وقتی مقام معظم رهبری موضوع ولنگاری هنری و آتش به اختیار را مطرح می‌کنند یعنی باید همه به نوبه خود در این زمینه نقش فعال ایفا کنند، گفت: برای رونق فعال‌سازی فیلمسازی در استان و حمایت از کارگردانان جوان، خانه فیلمی را در بهمن ماه سال گذشته راه‌اندازی کردیم که ۹ فیلمساز مولف و ۱۵ عضو غیرثابت دارد که تاکنون ۶ اثر در زمینه فیلم کوتاه تولید کرده است.

ارائه مجوز برای ساخت فیلم‌ها از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

علیرضا نوروزی معاون هنری، سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه دادن مجوز از طریق این اداره و انجمن سینمای جوان استان صورت می‌گیرد، عنوان کرد: انجمن سینمای جوان امسال از میان ۲۴ اثر ارسال شده به این انجمن تاکنون برای ۶ اثر را مورد بررسی قرار داده و مجوز صادر کرده است که ۲ مورد در مرحله فیلم‌برداری و چهار مورد نیز در مرحله پیش‌تولید قرار دارند.

مهم‌ترین مشکل در تولید فیلم‌های کوتاه و بلند در استان کمبود بودجه است

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل در تولید فیلم‌های کوتاه و بلند در استان کمبود بودجه است، تصریح کرد: با کمک مالی ۱۱۰ میلیون تومانی استاندار آذربایجان‌غربی امسال برای حمایت از ساخت ۲۰ فیلم کوتاه در حال برنامه‌ریزی هستیم و در صورت تامین بودجه نیز جشنواره فیلم و عکس ارومیه پس از چند سال تعطیلی دوباره امسال آغاز به کار خواهد کرد.

تهیه و تنظیم از : سمیرا محمدی

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=2911

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.