افزونه جلالی را نصب کنید.

توپ و تور بدون لیگ های حسابی !

  • 30 مهر 1397 - 16:06
توپ و تور بدون لیگ های حسابی !

به نظر نمی‌رسد لیگ‌های امسال چندان چنگی به دل بزنند چون در همین آغاز راه این صدای مشکلات است که واضح‌تر از همیشه به گوش می‌رسد.

به گزارش فاطر ۲۴ ، با دور شدن از هیجان بازی‌های آسیایی، شاید خیلی‌ها انتظار آغاز یک هیجان دیگر را این بار در رقابت‌های لیگ ورزش‌های مختلف می‌کشیدند. اما به نظر نمی‌رسد لیگ‌های امسال چندان چنگی به دل بزنند چون در همین آغاز راه این صدای مشکلات است که واضح‌تر از همیشه به گوش می‌رسد.

به همین بهانه «گل» نگاهی داشت به لیگ سه ورزش توپ و توری که پسرفت را جایگزین پیشرفت کرده‌اند و معلوم نیست که در این راه پر فراز و نشیب قرار است سالن‌های مسابقات شاهد چه اتفاقاتی باشند. یکی از نکاتی که نمره منفی بزرگی به حساب می‌آید، غیبت تیم‌های قهرمان و نایب‌قهرمان در سه رشته والیبال، بسکتبال و هندبال است. در این بین جالب است که با وجود مشکلات مالی بسیار و انحلال برخی تیم‌ها هندبال و بسکتبال نسبت به دوره قبل مسابقات از نظر تعداد تیم رشد داشته‌اند.

والیبال بی‌ستاره در ۱۳ ماند

لیگ والیبال امسال کم‌فروغ‌ترین رقابت‌هایش را برگزار خواهد کرد. دلیل اصلی آن هم کوچ ستاره‌ها به لیگ‌های خارجی بود که در اوضاع نابسامان اقتصادی، کسب درآمد به دلار و یورو را به بازی در لیگ ایران ترجیح دادند. لیگ والیبال مانند سال گذشته با ۱۳ تیم برگزار می‌شود اما منحل شدن تیم قهرمان خیلی از معادلات را در این مسابقات بهم ریخت. بانک سرمایه در عرض سه سال خزانه‌اش خالی شد و بعد از هت‌تریک قهرمانی در لیگ، قید تیمداری را زد تا ستاره‌های ملی‌پوشش که با بانک به قرارداد پر و پیمان عادت کرده بودند، بدون تیم بمانند و بیشترشان امسال عازم اروپا شده‌اند. از ۱۳ تیم سال گذشته، ساری ۲۱ و رعد پدافند به دسته یک سقوط کردند و به جز بانک سرمایه، تیم‌های هاوش گنبد و شمس تهران هم پای‌شان را از رقابت‌ها کنار کشیدند.

بنابراین لیگ ۹۷ با حضور تکراری خاتم اردکان، پیکان تهران، شهرداری تبریز، سایپای تهران، شهرداری ورامین، کاله آمل و شهرداری ارومیه و تیم‌های تازه‌وارد شهرداری گنبد، فولاد سیرجان ایرانیان، درنا ارومیه، پیام مشهد، عقاب نهاجا و شهروند اراک برگزار می‌شود. نگاهی به تیم‌های جدید لیگ والیبال نشان می‌دهد آنها هم چندان جیب پری ندارند و با سرمایه زیادی نام خود را وارد لیست رقابت‌ها نکردند. لیگ امسال، دیگر میدان رقابت‌ سرمایه‌دارها نیست و حتما شکل متفاوتی به خود خواهد گرفت.

بسکتبال و لیگ مخصوصش!

بسکتبال همیشه یکی از جذاب‌ترین لیگ‌ها را به نمایش می‌گذاشت. امسال اما اوضاع چندان مثل همیشه نبود. برای لیگ ۹۷ تیم‌ها شتاب زیادی برای اعلام حضور نداشتند و تکلیف مسابقات هم دیر روشن شد تا کار از همین ابتدا، کند باشد. یکی از تیم‌هایی که حضورش در لیگ هنوز مشخص نیست، شهرداری تبریز است که فصل گذشته در خانه کاپ قهرمانی را بالای سر برد و نخستین جشن قهرمانی‌اش را برگزار کرد. شهرداری‌چی‌های تبریز امسال باب مذاکره با زنوزی را باز کردند تا تحت نام تراکتورسازی خود را به لیگ بسکتبال برسانند اما این پروسه به نتیجه نرسید. آنها امروز هم می‌خواهند بار دیگر جلسه‌ای برگزار کنند تا برای حضور در مسابقات به نتیجه برسند. شهرداری تبریز باید در مسابقات باشگاه‌های غرب آسیا هم حضور پیدا کند که این موضوع در هاله‌‌ای از ابهام است.

اما مهرام که فصل گذشته به عنوان نایب‌قهرمانی رسید امسال هیچ جوره زیر بار نرفت تا تیمش را روانه لیگ کند. دلیل غیبت‌ آنها اما استثنائا به مشکلات مالی برنمی‌گردد. دلیل اصلی این تصمیم مهرامی‌ها به فصل گذشته بازمی‌گردد. جایی که مهرام با این تهمت روبه‌رو شد که با تاثیر داوری توانسته بازی‌هایش را ببرد و هروس آوانسیان که مدیر پایه‌های مهرام است در این پرونده نقش دارد. مهران شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال هم که سال گذشته هدایت پتروشیمی را برعهده داشت، اتهاماتی را به مهرام وارد کرد. اما از آنجایی که فدراسیون بسکتبال در این مورد شفاف‌سازی نکرد، مهرام هم لیگ را تحریم کرد.

از سوی دیگر پتروشیمی هم خودش را به سختی به لیگ رساند. با توجه به اینکه بودجه ورزشی نهادها به ۴۰ درصد هزینه‌های سال قبل‌شان کاهش پیدا کرده، پتروشیمی تیمش را بست. اوضاع برای پترویی‌ها تا حدی وخیم بود که مدیرانش حتی روی اعزام به جام باشگاه‌های آسیا هم قلم قرمز کشیدند اما درنهایت تیم با حمایت فدراسیون اعزام شد و ناباورانه فقط با هشت بازیکن توانست جام قهرمانی را ببرد.

یکی از نکات قابل توجه درباره لیگ بسکتبال غیبت بازیکن خارجی در تیم‌هاست. امسال برخلاف سال‌های گذشته خبری از جذب بازیکن خارجی و بریز و بپاش‌های همیشگی نیست. تیم‌ها هرکدام با حداقل هزینه و بازیکنان داخلی خودشان را جمع و جور کردند اما در این شرایط شیمیدر تهران که به لیگ بازگشته در ترکیه اردو و بازی تدارکاتی برگزار کرده است. کاری که در فصل‌های پیش حتی پولدارترین تیم‌ها هم انجام نمی‌دادند.

در هر حال بسکتبال که امسال در صورت حضور شهرداری تبریز در مسابقات، دو تیم بیشتر از سال گذشته دارد، با حضور ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت آبادان، پدافند رعد هوایی دزفول، شهرداری گرگان، دانشگاه آزاد، شیمیدر تهران، پتروشیمی بندر امام، آویژه صنعت و حضور دقیقه نودی پگاه ایران لیگش را برگزار می‌کند. جالب است که در لیگ بسکتبال سقوط تیم‌ها به دسته‌های پایین‌تر چندان معنا ندارد و با توجه به تعداد محدود تیم‌ها هر تیمی که بتواند ورودیه را بدهد اجازه حضور در لیگ را پیدا می‌کند. یس‌‌آل گرگان نیز دیگر تیمی است که از حضور در لیگ انصراف داده است. همچنین صمد نیکخواه‌بهرامی که با تیم واریورز در جی‌لیگ آمریکا قرارداد بسته و حامد حدادی که احتمالا راهی لیگ چین می‌شود غایبان این مسابقات مثل فصل‌های گذشته هستند.

بیشترین غایب در هندبال

هندبال به همان اندازه که بیشتر ستاره‌هایش در لیگ داخلی غایب هستند، تیم‌هایش هم در فصل جدید غیبت کردند. فصل گذشته لیگ هندبال با حضور هشت تیم و قهرمانی نفت و گاز گچساران برگزار شد. از آن هشت تیم اما فقط نفت و گاز گچساران، فولاد مبارکه سپاهان، هپکو اراک و صنعت مس کرمان در لیگ ماندگار شدند. هرچند هپکو که یکی از پرسابقه‌ترین تیم‌های هندبال به حساب می‌آید هم به دلیل مشکلات عدیده مالی تا آستانه انحلال پیش رفت اما درنهایت تلاش‌ها برای حضورش جواب داد. هرچند این تیم در هفته دوم رقابت‌ها در سالن مسابقه حاضر نشد که شنیده می‌شود دلیل اصلی آن مشکلات مالی است. شهرداری کازرون نیز که فصل گذشته نایب‌قهرمان شده بود امسال در رقابت‌ها حضور ندارد تا در کنار سنگ آهن بافق، نیروی زمینی تهران و پتروشیمی مارون غایبان لیگ ۹۷ را تشکیل بدهند. تیم‌های زاگرس اسلام آباد، فراز بام دهدشت، نیروی زمینی کازرون، هیات هندبال نجف‌آباد، ذوب آهن اصفهان و سربداران سبزوار تیم‌های تازه‌وارد لیگ هندبال هستند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد امسال لیگ این سه رشته که چند تیم‌شان منحل شده، مشکل مالی دارند و ستاره‌های‌شان هم نیستند، فقط برگزار می‌شود و قرار نیست شاهد هیجان و تکاپوی خاصی حداقل در نیم فصل اول باشیم.

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=4757

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.