افزونه جلالی را نصب کنید.

راه حل فساد در جیب قوا ، در دستان ملت

  • 14 مرداد 1397 - 14:02
راه حل فساد در جیب قوا ، در دستان ملت

برای  موفقیت در  این موضوع در قدم اول باید در تکلیف برخورد با متخلفین و محتکرین از سمت خود مردم است. در اوایل انقلاب وقتی کسی دنبال فساد و احتکار بود مردم خود به مخالفت با وی پرداخته و امر نهی از منکر را اجرایی می کردند و برای آن مدیریت این فضا تلاش می کردند چیزی که امروز ما آن را کمتر میبینیم .

به گزارش فاطر ۲۴ ، انسان که در ذات خود آزادی طلب است همواره دوست دارد با قدرت اختیاری که خداوند به او داده است با استفاده از دستگاه تفکر خود به تصمیم گیری حول موضوعات متنوع بپردازد. تصمیماتی که در همه شئون از جمله سیاسی و حکومتی نیز وجود دارد . و اگر سیستم تفکر درست عمل کند تصمیماتی درست گرفته می شود .  هرچند عوامل زیادی در این مورد موثر هستند اما  تفکنوع گرایشات و نیز اطلاعاتی که به سیستم فکر داده می شود تاثیر اساسی دارد. نگاهی به تصمیمات دولت نیز نشان دهنده این نقیصه در سیستم فکری مجموعه دولت است.

روز های جاری  روزها یی است که جمهوری اسلامی به واسطه استقلال وعزتی که از اول پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ به خود دیده در مقابل دشمنان این خاک و مردمش ایستادگی می کند  و تمام تلاش خود را در حفظ و صیانت از شعارها مردم و ارزش ها حاضر در قانون اساسی هزینه می کند .

تجربه ۴۰ ساله

دشمن در پی دشمنی همیشگی و کینه توزانه اش در این ۴۰ سال و حتی یک قرن معاصر اخیر به هرشکلی در توقف و جلوگیری از مردم ایران تلاش کرده است ،و انواع فشار ها را تحمیل کرده است . اما این تجربه جدیدی نیست .

نگاهی گذرا به اوایل انقلاب و دهه اول آن مشخص میکند دشمن در همان روزهای اول همه توانش را چه در بعد اقتصادی چه نظامی به پای میدان آورد ، آنهم در بعد نظامی که بنابر اسناد موجود بیش از ۷۵ کشورجهان به هر نحو که می توانستند از صدام حمایت کرده و تجهیزات در اختیار او  قرار داده بودند و عراق بعثی با نظامیانی از ۱۸ کشور به جنگ ایران آمده بود اما نتیجه پایانی آن چیزی غیر از پذیرش حق و حقوق نبود و حتی صدام که تا دیروز سرباز پیاده غرب و شرق بود در کمتر از چند سال به کویت کشور همسایه و نزدیکش که کمک های بلاعوض مالی داشت حمله نظامی کرد.

اما در همان زمان با تمام مشکلاتی که بود مردم این سرزمین در کنار هم زندگی خوبی داشتند ، سختی داشتند، بعضا حتی مواد اولیه پیدا نمی شد ، دولت کوپن را سروقت اعلام نمی کرد اما زندگی در جریان بود مهر و محبت بود آن هم در فشار موشک باران و مشکلاتی که دشمن هر روز به دنبال وارد آوردن آن بود . در میان این همه انقلابی گری و استقلال طلبی هم بود آن هم از مردمی که میخواستند مستقل باشند و سرپای خود بایستاند .

با تمام این احوال این روزها شاید یادآور همان سال ها باشدبا این فرق که  این روزها ایران در بعد منطقه ی سیاسی و اقتصادی در جایگاه بالاتر و بهتر از آن ایام است ، جوانانی که تحصیلکرده اند ، زیرساخت هایی که شکل گرفته اند ، خدماتی که به مردم رسیده است ، فزونی نعمتی که امروز است اما به نظر می رسد در این میان گمشده ی به چشم می آید .

تلاش تلاش تلاش !

اغلب انسان ها در طول زندگی شان در تلاش هستند تا بهترین ها را تهیه کنند و  با کیفیت ترین زندگی را تجربه کنند ، اما بعضا میبینیم که این تلاش ها کافی نیست . به واقع امروز دردی که مردم از آن فغان دارند نبود تلاش برای بهبود شرایط از طرف دولت حاضر است ، هرچند دولت بارها اعلام کرده در تلاش است تا شرایط را برای پیشرفت اقتصادی فراهم کند اما تعلل در تصمیم گیری و رخوت در اجرا باعث می شود این حس را به مردم بدهد که تلاش صوری اتفاق می افتد به خصوص وقتی از باب اخباری در فضای مجازی بدانند رئیس دولت ساعت ۱۰ به محل کار رفته و ساعت ۱۴ به خانه برمیگردد .

در این بین که دولت به عنوان مسئول قوه مجریه وظیفه هدایت و مدیریت نقدینگی جامعه را دارد نه تنها نتوانست به مدیریت این موضوع بپردازد بلکه با تک نرخی اعلام کردن ارز به صورت اجباری و عدم توجه به مدیریت موجود و  عدم هدایت نقدینگی موجود به سمت تولید  به پرورش یافتن این حس عدم تلاش در بین عموم مردم افزوده است. همچنین به میان آمدن آقازاده ها و پرونده ها بعضی از افراد نزدیک به دولت یازدهم هر لحظه بر این آتش این حس و بی اعتمادی پس از آن  می افزاید.

البته در این بین نباید اظهارات بعضی از مقام ها دولتی در باب تلاش برای بهبود وضعیت نیز نادیده گرفت ، و نقش قوه قضا در باب برخورد با متهمین مالی یا افرادی  نیز پسندیده است اما این که در پرونده ها مالی به دلیل نزدیکی متهمین  به افراد سطح اول دولت  و  مصونیت محاکمه  و آزادی با قرار وثیقه محملی سوال انگیز است.

البته تغییر شرایط زندگی و عدم مدیریت فرهنگی جامعه از سمت رسانه ها،  تقویت حس طمع و ثروت اندوزی از طرف رسانه ها به خصوص صداوسیما و تقویت فرهنگ فخرفروشی و رقابت در این امر باعث اقدامات عجیب از سوی مردم شده و موارد  ناپسند عنوان شده ،  امروز به یک مسابقه تبدیل شده است .

راه حل در بازگشت به خود است

مردم این سرزمین روحیه ایثارگری و تعامل و همراهی را در طول تاریخ در کنار هم داشتند و بارها در مقاطع مختلف و  در لحظات حساس شاهد این موضوع بودیم مردم در کنار هم و برای حفظ این سرزمین ایستادند. مردمی نجیب و شریف که درس خوانده مکتب حسینی و رسم کرامت و مهربانی را از علی بن موسی الرضا به ارث برده اند در قامت امتی واحد امروز دشمنی به نام غرب و البته بزرگتر از آن خطری به نام تفرقه افکنی دشمن را در بین خود مبینینند اما برای حل این موضوعی ما نیاز داریم یک بازگشت به خود را داشته باشیم . بازگشتی که در آن دولت به وظیفه ذاتی و تکلیفی چه از لحاظ شرعی و  چه سیاسی عمل کند.

برای  موفقیت در  این موضوع در قدم اول باید در تکلیف برخورد با متخلفین و محتکرین از سمت خود مردم است. در اوایل انقلاب وقتی کسی دنبال فساد و احتکار بود مردم خود به مخالفت با وی پرداخته و امر نهی از منکر را اجرایی می کردند و برای آن مدیریت این فضا تلاش می کردند چیزی که امروز ما آن را کمتر میبینیم ، مردم باید  در این امر ضمن حفظ شرایط مطالبه گری خود برای اصلاح این وضع تلاش کنند .

وظیفه قوه قضا و مجریه و حتی مقننه نباید نادیده گرفته شود هرچه مردم به امر مدیریت فضای جامعه و در کنار هم ساختن همت کنند تا وقتی که این قوه ها به وظیفه ذاتی خود یعنی قانون گذاری صحیح و نظارت توسط قوه مقننه ، اجرا درست و دقیق و بدون تمایلات سیاسی توسط قوه اجرایی و برخورد محکم و شدید با مفسدین و متخلفین توسط قوه قضاییه عمل نکنند اینکه انتظار مدیریت و حل شرایط داشته باشیم انتظار غلطی است .

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=1780

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.