افزونه جلالی را نصب کنید.

عامل تدبیر بی تدبیری ها کیست ؟!

  • 27 آبان 1397 - 21:18
عامل تدبیر بی تدبیری ها کیست ؟!

یکی از اصلی‌ترین محورهای تبلیغاتی دولت در دو نوبت تبلیغات انتخاباتی در سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ موضوع احیای دریاچه ارومیه بوده است. وعده‌ای که هیچگاه عملی نشد و بعید است که در آینده نه چندان نزدیک نیز محقق شود

به گزارش فاطر۲۴ ، از خرداد سال ۱۳۹۲ بیش از پنج‌سال می‌گذرد و به همان اندازه است که مردم آذربایجان‌غربی در امید لمس تدبیری هستند که قرار بود به وعده دولت تدبیر و امید شیخ‌حسن روحانی محقق شود. تدبیری که بتواند مرحمی بر دردها و مشکلات بی‌شمار مردم این استان ایستاده در پای انقلاب اسلامی را که الحق بهای ایستادگی خود را با تقدیم بیش از ۱۲هزار شهید پرداخته است، باشد.

از جمله مهمترین دغدغه‌های مردم استان آذربایجان‌غربی که به کابوس شب‌های مردم بدل گشته است، موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه ایران است که به دلیل عدم انجام امور کارشناسی و همچنین غفلت مسئولان در جلوگیری از پیشرفت دامنه خشک شدن آن به وضع کنونی رسیده است و اوضاع آن بعد از هزار درمان بی‌فایده نمایشی تقریباً در وضعیت برجام دولت کنونی‌ است که بعد از ماه‌ها شوق و سرور نتیجه‌اش تقریباً هیچ گردید.

یکی از اصلی‌ترین محورهای تبلیغاتی دولت در دو نوبت تبلیغات انتخاباتی در سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ موضوع احیای دریاچه ارومیه بوده است. وعده‌ای که هیچگاه عملی نشد و بعید است که در آینده نه چندان نزدیک نیز محقق شود و آبی دامن خشک این دریاچه را بگیرد ولی الحق و انصاف گرچه اقدامات دولت برای احیای دریاچه، به پر شدن دریاچه از آب زلال ختم نشد، ولی برای بعضی نان خوبی داشت از فرد حامی دولتی که به برکات این دریاچه شناخته شد و در کرسی مجلس نشست تا همسران سفرای کشورهای خارجی که به برکت تور یکی دو روزه، آب‌وهوایی تازه کردند و پهنه‌ی بی‌جان دریاچه را به قدوم خود مزیّن کردند و مهمتر از همه شیخ‌حسن روحانی بود که بر موج نامرئی دریاچه سوار شد و فاتح صندوق‌های رأی مردم گردید.

متأسفانه اقدامات دولت‌های یازدهم و دوازدهم در موضوع احیای دریاچه ارومیه آنقدر نیست که بتوان در باب آن نقادّی کرد و آن را به رشته نگارش در آورد، چرا که عملاً کاری انجام نشد که بتوان حتی آن را زیر سؤال برد و اقدامات عجیبی مانند پر کردن چاه‌های آب کشاورزان و یا طرح‌های غیر اجرائی نکاشت و بعد آن بهکاشت در کارنامه دولت خودنمایی می‌کنند و یا به تعبیر بهتر تو چشم می‌زنند.

طرح‌هایی که صرفاً به نابودی کشاورزی منطقه می‌انجامد بدون آن‌که راهکاری برای امرار معاش افراد بودمی متضرّر از تعطیلی پیشه خود عرضه کرده باشد و البته ناگفته نماند که جامعه هدف این طرح‌ها نیز عمدتاً قشر متوسط رو به پائین است چرا که در بین هزاران چاه آب مجاز و غیرمجاز در باغ‌ویلاهای ارومیه آن هم در مجاورت دریاچه ارومیه، فقط چند چاه آب مزارع و باغات کوچک که نه مایه تفریح که منبع امرار معاش صاحبان آن بوده است پُر شدند و صاحبان آن در تماشای جان سپردن حاصل دسترنج خود به سوگ نشستند.

موضوع دیگر عدم حمایت دولت از کشاورزان در جهت تولید محصولات گلخانه‌ای در عوض تعطیلی مزارع کشت‌آبی بود. هرچند بانک کشاورزی تسهیلاتی را در خصوص آن اختصاص داد اما نه فرهنگ‌سازی مطلوب آن در میان کشاورزان انجام شد، نه ضمانتی برای سودآوری کشت گلخانه‌ای مطرح شد و نه تخصص لازم به آنها آموخته شد که نتیجه آن عدم توسعه کشت گلخانه‌ای در سطح استان است که در صورت تحقق این مهم، بخش قابل توجهی از برداشت آب از منابع زیرزمینی کاهش یافته و قدم مهمی در احیای دریاچه ارومیه برداشه می‌شد.

در نهایت آنچه که می‌توان گفت این است که احیای دریاچه ارومیه نیازمند اقدام عملی و کارشناسی شده است و نتیجه این اقدامات باید بُرد بُرد باشد تا هم دریاچه به وضعیتی باثبات مطلوبی برسد و هم کشاورزان متضرر نشده و به امرار معاش خود بپردازند و ذکر این نکته لازم است که موج‌سازی و موج‌سواری رسانه‌ای دولت و تیم حامی آن با انتشار طرح‌های دور از ذهن نظیر انتقال آب از دریاچه وان خودداری نمایند و اگر واقعاً راهکاری برای برون رفت از وضعیت فعلی را ندارند، با عزّت به کنار رفته و این پروژه را به دست متخصصین امر که آمادگی لازم برای احیای دریاچه را دارند بسپارند.

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=5369

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.