افزونه جلالی را نصب کنید.

امنیت عاریه‌ای،امنیتی جزر و مدی است

  • 09 آذر 1397 - 15:37
امنیت عاریه‌ای،امنیتی جزر و مدی است

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: کسانی که تلاش می‌کنند امنیت منطقه را با تهدید مواجه کنند بدانند قدرت بسیار محکمی بیدار و شبانه‌روزی در منطقه وجود دارد.

به گزارش فاطر ۲۴ ، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در مراسم الحاق دو فروند زیردریایی کلاس غدیر به ناوگان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک روز نیروی دریایی اظهار کرد: در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب هستیم که با ظهور آن در منطقه تغییرات شگرفی در منطقه و جهان گذاشته شد و این تأثیرات حرکت رو به رشد و فزاینده‌ای داشته و دارد.

وی با بیان اینکه اگر امروز به گذشته نگاه کنیم می‌بینیم در طول این ۴۰ سال انقلاب، مراحل رشد و بلوغ در چه شرایطی محقق شده است، افزود: امروز چهار دهه متفاوت را در انقلاب اسلامی ایران پشت سر گذاشتیم. اولین دهه، دهه ظهور و تثبیت بود که در آن شرایط استکبار جهانی تمام‌قد تلاش‌های گسترده‌ای را انجام دادند تا اینکه در همان عنوان شکل‌گیری انقلاب آن را متوقف کنند، شاید دلیل اصلی این بود که می‌دانستند زمانی که انقلاب رشد یابد حتماً برای سایر کشورهای منطق الهام‌بخش بوده و موجب بیداری آن‌ها خواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ارزش این بیداری این است که این کشورها اجازه نخواهند داد استکبار جهانی بیش از این منافع منطقه را به تاراج ببرد، تصریح کرد: چیزی که برخی کشورهای منطقه هنوز آن را درک نکردند و آمریکا به‌درستی به آن‌ها گاو شیرده می‌گویند، امیدوارم در آینده ارزش این خودکفایی را که جمهوری اسلامی ایران در این منطقه به دست آورده و آمادگی دارد ظرفیت‌هایش را با منطقه و جهان به اشتراک بگذارد تا آن‌هایی که فکر می‌کنند لازم دارند کنار کشورهای استکباری باشند به این درک برسند که امنیت عاریه‌ای امنیتی جزر و مدی است، اگر می‌خواهند امنیت داشته باشند باید روی پای خود بایستند و انقلاب اسلامی ایران الگوی بسیار خوبی برای این نمونه است.

امیر دریادار خانزادی با اشاره به اینکه در دهه اول انقلاب علاوه بر تخریب‌ها و تحریم‌های دشمن، حمله سراسری رژیم بعث عراق را در قالب یک جنگ نیابتی داشتیم، عنوان کرد: جنگ عراق جنگی بود که در ظاهر آن عراق بود اما در عقبه آن یک تفکر استکباری و جامعه استکباری بزرگ از مجموعه کشورهای پیشرفته و صاحب قدرت و تسلیحات و تجهیزات بودند که سوار موج و بستری شدند که برخی کشورهای منطقه برایشان فراهم کردند به ایران تحمیل کردند.

وی با بیان اینکه در دنیا سراغ نداریم به کشوری ۸ سال جنگی در ابعاد جهانی و با تحریم‌های گسترده درحالی‌که کشوری تک‌محصولی باشد سراغ چنین چیزی را تحمل کند و نه‌تنها یک‌تنه روی پای خود بایستد بلکه بستری را فراهم کند گه هیچ‌کدام از کشورهای پیشرفته آن را تجربه نکردند، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها ظلم بزرگی بود که به ملت ایران وارد شد اما زیر بار آن ملت ایران رشد کردند؛ امروز صحبت از الحاق زیردریایی غدیر به‌عنوان یک فناوری پیچیده می‌کنیم که در رأس فناوری‌ها قرار دارد.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: مقام معظم رهبری در این خصوص فرموده‌اند نفس حضور در دریا قدرت است ولو اینکه بر روی این شناور موشک هم وجود نداشته باشد؛ پشت این جمله راهبردی معنای بسیاری نهفته، معنایش این است که دریا عرصه‌ای است که حضور در آن نیاز به ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف دارد، اگر ملتی توانست مستقل و بدون تکیه به قدرت‌های بزرگ به‌صورت معنادار در دریا حضور یابد به سطح بالایی از قدرت، دانش و فناوری رسیده است.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه در دهه دوم انقلاب شاهد بازسازی و ساخت در ابعاد مختلف بودیم، ابراز کرد: کار ساخت عرصه‌های بزرگی از جنگ که تخریب را به دنبال داشت آغاز شد، مجموعه‌های مختلف وزارت دفاع و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران که امروز به وجود ظرفیت‌ها و توانایی‌هایشان افتخار می‌کنیم کار احیای خود را شروع کردند، تسلیحات و تجهیزاتی که آن زمان در اختیار داشتیم عاریه‌ای بود، عاریه‌ای در ابعاد مختلف در حوزه دانش، نگهداری و تعمیر، راهبری و ساخت و تمام تسلیحات که بر روی یک آرایه دفاعی قرار می‌گیرد، بودند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند اینکه ما تجهیزی را از روی دست دیگران ببینیم و آن را در مملکت بسازیم چیز خوبی است و ما را یک قدم به جلو می‌برد اما باید یادمان باشد همواره ما از آن‌ها عقب‌تر هستیم؛ با این نگاه دهه دوم انقلاب هوشمندانه صرف دستیابی به سطحی از دانش و توانمندی رسید که کلیدهای اصلی ساخت تجهیزات دفاعی را در دهه سوم مهیا کرد.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه دستاوردهای ما در عرصه‌های مختلف بسیار گسترده و ارزشمند هستند، افزود: صرفاً از گاه نیروی دریایی، دهه سوم انقلاب را باید دهه آغاز دوره سازندگی در حوزه تسلیحات پیچیده راهبردی دریایی نام ببریم، ساخت شناورهای توپ‌دار، ناوهای موشک‌انداز، زیردریایی‌های کلاس غدیر در دهه سوم کلید خورد.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه روزی که مقام معظم رهبری در کارخانجات منطقه یکم بندرعباس ابلاغ فرمودند ناوشکن بسازید با ظرفیت حمل بالگرد و پرتاب موشک خیلی‌ها فکر نمی‌کردند امروز به این ظرفیت‌ها دست‌یابیم، اظهار کرد: در ۳۰ بهمن سال ۸۸ جماران بعد از تلاش ۱۲ ساله به ناوگان نیروی دریایی ملحق شد، وقتی جماران ملحق شد در حوزه بین‌الملل خیلی‌ها می‌پرسیدند آیا این شناور حرکت هم می‌کند؟ این سؤال معنا دارد، یعنی خیلی کشورها باور نداشتند ایران در زیر فشارهای شکننده تحمیل جنگ و تهدیدات گسترده توانایی داشته باشد ناوشکنی بسازد که موشک پرتاب کند.

وی با اشاره به اینکه اعزام پیاپی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با پدیده دزدی دریایی این موضوع را ثابت کرد، تصریح کرد: قطعاً هر پدیده‌ای با نگاه علمی زمانی ثابت می‌شود که تکرارپذیر باشد، ناوشکن دماوند که چند سال بعد در حادثه‌ای ناخوشایند در دریای طوفانی شمال با سخره‌ها برخورد کرد، تکرار این موضوع بود.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در آستانه سالگرد آن سانحه ناوشکنی را که ساختش ۱۲ سال به طول انجامیده بود را به دریا برگرداندیم، ساخت و عملیاتی شدن دماوند در دریای خزر باهمت نیروی دریایی ارتش و اراده‌ای که در مجموعه وزارت دفاع نهادینه‌شده امروز ۱۸ ماه بیشتر به طول نمی‌انجامد و در تلاشیم این زمان را کوتاه‌تر کنیم، عنوان کرد: علاوه بر ناوشکن دماوند در هفته آینده و ماه‌های پس‌ازآن شاهد الحاق ناوشکن‌های کلاس موج نیز خواهیم بود.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه ناو سهند ظرفیت بزرگی است که بسیار پیشرفته‌تر از جماران و دماوند است، خاطرنشان کرد: پس‌ازآن در بازه ۶-۷ ماهه الحاق ناوشکن دنا را خواهیم داشت و اوایل بهمن شاهد الحاق نسل جدید از زیردریایی‌های بسیار پیشرفته تماماً ساخت ایران خواهیم بودیم.

وی با اشاره به اینکه لازم نیست ظرفیت‌ها را اعلام عمومی کنم اما دشمن بداند این زیردریایی برای آن‌های که فکر تجاوز به مرزهای ایران ازسرشان می‌گذرد غافلگیری بزرگ و دست بزرگی است که سیلی بزرگی به آن‌ها می‌زند، در پیامی به کشورهای دوست همسایه خاطرنشان کرد: پیشرفت‌های عظیم دفاعی جمهوری اسلامی ایران در منطقه چیزی را نشانه نرفته جز دستیابی به امنیت جمعی، هرکس در مسیر این امنیت جمعی قرار دارند از این ظرفیت بزرگ بهره‌مند خواهد شد و هرکس در صف استکبار جهانی و کسانی که تلاش می‌کنند امنیت منطقه را با تهدید مواجه کنند بدانند قدرت بسیار محکمی بیدار و شبانه‌روزی در منطقه وجود دارد و اجازه نخواهد داد هیچ کانون ناامنی در منطقه شکل بگیرد.

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=5765

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.