افزونه جلالی را نصب کنید.

قرار نبود برجام مشکلات بانکی را حل کند

  • 04 تیر 1397 - 10:05
قرار نبود برجام مشکلات بانکی را حل کند

متأسفانه عده ای امروز از FATF تابویی ساخته اند که البته باید این را بگویم که اکثر کسانی که در خصوص این موضوع صحبت هایی را داشته اند، اطلاع چندانی از آن ندارند و بعضاً می گویند FATF شاید یک قرارداد باشد، شاید یک چارچوبی برای مذاکره است و یا اینکه آنها احتمالا نمی دانند چه تأثیراتی این موضوع می تواند برای کشور در پی داشته باشد که امروز من نمی خواهم در این رابطه صحبتی کنم.

به گزارش فاطر ۲۴ ،برخی از موضوع گیری ها و  مطالب محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در مورد برجام در جمع نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گردآوری جالبی است که جهت مرور در ذیل گزارش می شود :

*دولتها دیگر صرف قدرت نظامی نیست که قدرتشان مطرح شود بلکه بُرد کلام آنها است که تاثیر گذار می شود. در دوران مذاکرات عاملی داشتیم تحت عنوان هزینه بدنامی که امروز دولت آقای ترامپ درگیر این مساله است و در دراز مدت بدنامی ترامپ به نفع ما می شود.

*چرا دستاورد خودمان را به دست خود نابود کنیم. دوستانی که یک روز می گفتند برجام چه دستاوردی برای ما داشت امروز در رسانه های خود می گویند چرا فلان شرکت از ایران خارج شد.

*برخی می گویند آمریکا به این دلیل از برجام خارج شده چون برجام ایراد داشته است اما شما ببینید ترامپ نه تنها از برجام بلکه از موافقتنامه آب و هوایی پاریس، تفاهم نامه همکاری اقتصادی اقیانوس آرام، نفتا و برخی دیگر از قراردادهای بین المللی خارج شده است. آیا تمام آن موافقتنامه ها و قراردادهای بین المللی دارای نقص و ایراد بودند؟

*ما به دوران دشواری و سختی عادت داریم چراکه دوره های سخت بسیاری را از جمله دوران دفاع مقدس پشت سر گذاشتیم.

*من یقین دارم آمریکایی ها دوران سخت و پرفشاری را خواهند گذراند. در گذشته مقامات آمریکا در کاخ سفید می نشستند و پیاده نظام آنها که اروپایی ها بودند تحریم ها را علیه ایران اعمال می کردند اما امروز شما می بینید برخلاف گذشته اروپایی ها نه تنها در کنار آمریکایی ها نیستند بلکه در تضاد با آنها هستند و در این مسیر آنها را همراهی نمی کنند.

*در گذشته شاهد بودیم برخی تحریم های اروپا جدی تر و سخت تر از آمریکا بود اما امروز آن دوران گذشته و تکرار نشده است.

*این خط اخبار منفی علیه ایران با هزینه سرسام آور یکی از کشورهای همسایه ما دنبال می شود و متاسفانه عده ای هم در داخل هستند که خیلی فراموشکارند و یادشان نیست تا چند وقت پیش صحبت از بی دستاورد بودن برجام می کردند و امروز گله‌مند از خروج شرکت های اروپایی از ایران هستند.

*برخی بازار را در داخل تحریک می کنند و می گویند همه طرف های خارجی ایران در حال خروج از کشور هستند. پیش بینی شما به عنوان فعالان بخش خصوصی حوزه اقتصادی کشور صرف یک اقدام عملی فکری نیست بلکه صرف یک اقدام عملی و تاثیرگذار در روند کشور خواهد بود و لذا باید بیشتر مراقب برخی پیش بینی های خود محقق‌ساز باشیم. این موضوع حتی در جریان امور دینی ما هم وجود دارد.

*آمریکا قدرت اول اقتصاد جهان است و امروز آنها برای نابودی برجام و خروج ایران از آن کمر همت بسته‌اند و این هدف استراتژیک آمریکاست که باید این را بدانیم.

*البته این به معنای عدم خروج ایران از برجام تحت هر شرایطی نخواهد بود و امروز همه می دانند که آمریکا در عرصه بین المللی و موضوع برجام منزوی شده است.

*اقدامات آمریکا اقدامات ایذایی است یعنی آنها اقدام عملی و واقعی انجام نمی دهند بلکه بیشتر بحث روانی موضوع است که می خواهند ما را تحت فشار قرار دهند و برای همین است که ما باید  به هدف آنها آشنا باشیم و بدانیم دشمن چه هدفی را و با چه مسیری دنبال می کند.

*موتور محرک اقتصاد اکثر کشورها امروز شرکت های متوسط و کوچک هستند که می توانند جایگزین شرکت های بزرگ باشند؛ به طور مثال وقتی شرکت توتال می خواهد با ایران همکاری داشته باشد صرفا دو کار را انجام می دهد و آن هم مدیریت و سرمایه گذاری است و بقیه آن را شرکت های متوسط و کوچک انجام می دهند. پیشنهاد می کنم شما در اتاق بازرگانی کارگروهی را تشکیل دهید و شرکت های متوسط و کوچک اروپایی که توان همکاری با ایران را دارند، شناسایی کنید تا ما فقط مصرف کننده نباشیم و این ما باشیم که به طرف اروپایی بگوییم با کدام شرکت ها کار خواهیم کرد و با کدام شرکت ها نمی توانیم همکاری داشته باشیم.

* در مذاکراتی که با طرف های اروپایی داشتیم قرار شد آنها لیستی از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی که توان همکاری با ایران را دارند به ما بدهند. لذا مناسب است که ما نیز همین اقدام را در داخل کشور انجام دهیم تا به عنوان یک اقدام و گام سازنده در جهت حفظ برجام و آینده اقتصاد کشور عمل کرده باشیم.

*هرچه آقای ترامپ نامردی بیشتری را نسبت به مهاجرین انجام می‌دهد مورد خوشایند آن پایگاه اجتماعی ۳۳ درصدی خود در کشور امریکا می شود ولی بقیه جمعیت آمریکا و بقیه دنیا در تقابل با سیاست های ترامپ قرار دارند و به نظر بنده این موضوع به احتمال زیاد می تواند در انتخابات آینده تأثیراتی را داشته باشد چرا که ترامپ با اصل این نظم در حال مبارزه است.

*اروپا منافع راهبردی خود را برای حفظ نظام بین‌المللی دارد و در جهت آن تلاش می کند و از طرفی منافع خود را در حفظ برجام می بیند و برای آن هم تلاش می کند. بار دیگر تأکید می کنم باید از راه های جدیدی که برای ما در حال بازشدن است، استفاده کنیم.

*متأسفانه عده ای امروز از FATF تابویی ساخته اند که البته باید این را بگویم که اکثر کسانی که در خصوص این موضوع صحبت هایی را داشته اند، اطلاع چندانی از آن ندارند و بعضاً می گویند FATF شاید یک قرارداد باشد، شاید یک چارچوبی برای مذاکره است و یا اینکه آنها احتمالا نمی دانند چه تأثیراتی این موضوع می تواند برای کشور در پی داشته باشد که امروز من نمی خواهم در این رابطه صحبتی کنم.

*به اعتقاد ما این دو مشکل قابل حل است و هرچند که ارتباط مستقیمی هم با وزارت امور خارجه ندارد ولی ما در این زمینه هم پیگیر هستیم و انشاءالله راهی برای آن پیدا خواهیم کرد. از اول نیز قرار نبود مشکلات بانکی توسط برجام حل شود بلکه مشکلات بانکی مربوط به عدم شفافیت و عدم عضویت در FATF است.

*ما معتقدیم که در کشور باید یک سیاست خارجی وجود داشته باشد و همانطور که در قانون اساسی هم آمده، تعیین خطوط و سیاست های کلان، سیاست خارجی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت می گیرد و ما همانگونه که در بحث برجام در چارچوب فرمایشات ایشان حرکت کردیم در موضوع FATF هم این کار را ادامه خواهیم داد و جای نگرانی برای بازار نیست.

*ما در ایران از اصولگرا، اصلاح‌طلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی ایران و یا مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته‌ایم و اکنون هدف دشمنان نه نظام ایران، نه دولت روحانی، بلکه هدف ایران است. این ایران است که اکنون برای تحقق برخی از اهداف و تمایلات مانع است، می‌خواهند ایران را نابود کنند.

*خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم.

انتهای پیام / جهان نیوز

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=934

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.