افزونه جلالی را نصب کنید.

ما دهه شصتی ها !

  • 18 آبان 1397 - 16:21
ما دهه شصتی ها !

هر جمعه خانوادگی از سمت راست خیابان می رفتیم از سمت چپ برمی گشتیم، مدرسه هم که اردو به حیاط مدرسه مجاور می برد، روی چمن و در همسایگی عنکبوت‌ها بساط مون رو پهن می کردیم و ساندویچ گاز می زدیم ولی الان چی؟

به گزارش فاطر۲۴ ، مجموعه یادداشت های روایت روزگار یک خبرنگار نوشته سونیا بدیع از خبرنگاران قدیمی استان است که با نگاه طنز به وقایع و مسائل روز جامعه نگاه می اندازد و این موضوعات را به چالش می کشد.

ما دهه شصتی ها !

بچه که بودیم تو یه متر پارچه گره مون می زدن بعد هم رو پا می نداختن مثل آسیاب بادی اینقدر تکون می دادن که بیهوش می شدیم بعد با سرعت ۱۰۰ کیلومتر درثانیه پرت مون کردن زمین می رفتن ولی الان چی؟ عروسک خواب، پشه بند دیجیتالی، نوار قصه گو و … در خدمت بچه هاست.
الان ناخن بچه ها می شکنه همه شبکه های اجتماعی پر میشه ای داد و بیداد، ولی معلم های ما ناقص مون می کردن تازه از اداره کل براشون لوح تقدیر می اومد و معلم نمونه می شدن و والدین هم یه دست مریزادی می گفتن که کار نیمه تموم من رو تو تکمیل کردی.
برای همه مدرسه ما یه دونه مدال افتخار با آویز آبی بود که هر هفته به سینه یه نفر سنجاق می شد و دوباره هفته بعد از چنگ دانش آموز درمی آوردن به سینه یکی دیگه آویزون می کردند ولی الان بچه ها جوایز سفر دور دنیا، مرخصی از تکلیف و حضور افتخاری در مدرسه رو جایزه می گیرن.
زمان ما بچه هایی که می خواستند بیرون برن اگر پولدار بودن تو دستشویی تا فرق سر روغن مالی می کردند طوری که عینا گاو لیس شون زده، بدبخت ها هم کنار شیر آب، موهاشون رو خیس می کردن یعنی بابا منم هستم؛ ولی الان چی حتی بچه هشت ساله بیشتر از لوازم التحریر و کتاب لوازم یدکی صورت تو کیفش هست، در حالی که ما جرات نداشتیم به شیشه پنجره نگاه کنیم تا چونه مقنعه رو درست کنیم که تا بناگوش رسیده بود .
اینم بگم که لباس و کیف نمی‌خریدیم، لباس های قرن دوم هجری شمسی که پدربزرگ با آنها به مکتب خونه می رفت رو می پوشیدیم الان بچه های دهه ۸۰ و ۹۰ عکس های اون موقع ما رو می بینن می گند چه زشتی؛ بابا من خوشگل بودم لباسم زشت بود به خدا.
می‌رفتیم تو کوچه لی لی بازی کنیم ولی اغلب بچه بزرگ‌ها سر و ته مون می کردن و از گردونه خارج می کردن یا اینکه بازی دیگه مون دنبال کردن گربه یا گرفتن جوجه مرغ دست مون بود ولی الان بچه ها انواع بازی رایانه ای و موبایلی دارن همین مونده به فضا برن و تو کُره ماه کُره اسب معامله کنن.
روزی ۱۲۱ مشق از فهرست کتاب، ۲۱۴ مشق از مقدمه کتاب، ۱۴۲ مشق از درس اول تا ششم فارسی سال گذشته، فصل اول تا ۲۸ علوم امتحان، حفظ جدول ضرب بدون رعایت ترتیب عددی از عدد ۱۶ تا ۴۵، نوشتن و حفظ انشاء از قرار ده صفحه، ولی بچه های امروز گند بزنن یا آسفالت کنن فرقی نداره در هر حالی تو خوبی تو عالی هستی تو بی نظیری، نمره دادن نیست مشق هم که برای مقطع اول تا سوم قدغنه.
جلوتر از معلم ها چوب تر و شکم شون داخل کلاس می شد، برخی شون هم رسالت عظیم آدم کردن ما رو بر عهده داشتن، البته با وجود بِزَن بِزَن ها از رسیدن به این هدف والا ناکام می موندن؛ ولی الان معلم ها همچین تناسب اندام و توازن اخلاق دارند که …
هر جمعه خانوادگی از سمت راست خیابان می رفتیم از سمت چپ برمی گشتیم، مدرسه هم که اردو به حیاط مدرسه مجاور می برد، روی چمن و در همسایگی عنکبوت‌ها بساط مون رو پهن می کردیم و ساندویچ گاز می زدیم ولی الان چی؟
بعد از سق زدن پنیر و چای شیرین و نون خشک به مدرسه می رفتیم که زنگ دوم نخورده دل درد می گرفتیم کف حیات مدرسه ولو می شدیم چه خبره؟ خبری نیست شکم همه پر شده از کِرم و عالی جنابان گُشنه شون شده و باید یک تی تاپ پیدا و میل کنی یا میل کنن که آروم شی.
همه ۱۲ سال رو به این منوال زیبا طی کردیم تا رسیدیم کنکور؛ کنکور نگو بگو غول بی شاخ و دم، مگه شاخش می شکست؟ مگه کوتاه می اومد؟ اقلش باید سه سال تا هفت سال پشت کنکور می موندی تا اینکه در دانشگاه قولا قولاآباد به رشته کودکیاری یا طراحی دکمه قبول می شدی اون هم آیا والدین معزز اجازه می دادن بری یا نه ؟! مثل الان نبود که هرکی هر دانشگاهی هر شهری هر رشته ای بره جلوس کنه بعد هم درس نخونه و نمره بگیره.
نه واقعا ما دهه شصتی ها؛ نسل سوخته نیستیم پس چی هستیم جِزغاله؟ کبابی؟ سرخ کردنی؟ ته دیگ ؟ بخارپز؟ چی باخ؟!

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=5155

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.