افزونه جلالی را نصب کنید.

مصرف بیشتر از استاندارد مردم استان از آب

  • 09 مرداد 1397 - 14:47
مصرف بیشتر از استاندارد مردم استان از آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: سرانه مصرف آب در آذربایجان غربی مازاد بر استاندارد است و امسال شهر ماکو رکوددار مصرف آب در استان شده است.

به گزارش فاطر ۲۴ ،  به نقل از تسنیم رسول اکبریبا اشاره به اینکه از لحاظ اقلیمی استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است اظهار داشت: آب شرب استان از طریق منابع آب سطحی که قسمت اعظم ظرفیت آبی استان را تأمین می‌کند و همچنین استحصال آب‌های زیرزمینی از طریق چاه‌های عمیق در دشت‌ها و آب‌خوان‌های استان صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط اقلیمی به صورت طبیعی تمامی منابع تأمین آب در استان آذربایجان غربی دارای کیفیت مطلوب و در محدوده استاندارد و قابل قبول برای شرب قرار دارند گفت: اگر چه به لحاظ غلظت مواد معدنی موجود در آب، بین آب‌های سطحی و زیرزمینی تفاوت‌هایی وجود دارد ولی تمام پارامترهای کیفی در آب مصرفی همانند سال‌های گذشته در محدوده مجاز و استاندارد قرار دارند و شاخص سلامت میکروبی در تمامی شهرهای استان بالای ۹۹٫۹۹ درصد هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در مورد تصاویری که در فضای مجازی مبنی بر آلودگی آب در برخی مناطق است گفت: در برخی موارد علت بروز رنگ و کدورت در منازل ناشی از قدمت لوله‌کشی داخلی ساختمان و زنگ‌زدگی احتمالی جدار داخلی لوله‌ها است که به ویژه در ابتدای صبح و یا بعد از چند ساعت استفاده نکردن از آب مشاهده می‌شود.

اکبری با بیان اینکه در این‌گونه موارد نیاز به اصلاح لوله‌کشی داخلی منازل توسط مشترکان است گفت: در برخی موارد نیز بروز اتفاقات و شکستگی‌ها در شبکه توزیع یا شست‌وشوی شبکه، ممکن است باعث رنگی شدن آب بلافاصله پس از رفع اتفاق یا وصل شدن مجدد آن شود که تنها با باز گذاشتن آب به مدت کوتاهی برطرف می‌شود ولی هیچ یک از موارد مذکور موجب آلودگی میکروبی آب نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه آب شرب استان آذربایجان غربی از محل تولید تا نقطه مصرف توسط آزمایشگاه‌های کاملاً مجهز کنترل می‌شود گفت: سالانه بیش از ۵۰۰ هزار آزمون فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژی در سطح آب‌های استان انجام می‌شود که براساس نتایج به دست آمده تمام پارامترهای اندازه‌گیری شده از محل‌های فوق‌الذکر در محدوده استاندارد و قابل قبول برای شرب قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در مورد دستگاه‌های کنترل کیفیت آب گفت: آزمایشگاه مرجع این شرکت دارای گواهینامه تأیید صلاحیت بین‌المللی ایزو ۱۷۰۲۵ و همکار سازمان ملی استاندارد ایران بوده و قادر به انجام آزمایشات فیزیک و شیمیایی، فلزات سنگین، مواد آلی و سموم هستند.

اکبری افزود: علاوه بر این تعداد ۱۱ آزمایشگاه اقماری در شهرهای استان روزانه به کنترل کیفیت آب شرب مصرفی می‌پردازند همچنین برای ارتقاء کیفیت آب در تمامی شهرهای استان اقداماتی از جمله برنامه‌ریزی و نظارت بر عملیات شستشوی شبکه و مخازن، کنترل فرآیند تصفیه و سامانه‌های آب رسانی، استقرار سامانه‌های پایش و سنجش لحظه‌ای (online) در خروجی مخازن و تصفیه خانه‌های آب استان و ارتقای آگاهی و توانایی تخصصی کارشناسان و مدیران انجام می‌شود.

وی گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های سنگین در تأمین آب سالم و بهداشتی و کنترل کیفیت شبانه روزی آب شرب در سطح استان توسط نیروهای متخصص، انتظار می‌رود شهروندان در مصرف بهینه آب تلاش کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیا اینکه متوسط مصرف آب هر نفر در استان ۱۹۴ لیتر در شبانه روز است که نسبت به سال گذشته ۳ لیتر در شبانه روز افزایش داشته است تصریح کرد: سرانه مصرف استاندارد ایران برای هر نفر ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است.

وی با اشاره به اینکه سهم آب مورد استفاده در بخش خانگی حدود ۸۵ درصد بوده و سهم بخش‌های تجاری و عمومی (غیرخانگی) ۱۵ درصد است گفت: شهروندان شهرستان ماکو به علت مصارف بالا در بخش تجاری دارای بیشترین و شهرستان پیرانشهر دارای کمترین میزان مصرف آب در بین شهرستان‌های استان هستند.

اکبری گفت: امسال برای کنترل و کاهش هدر رفت آب شهرهای استان در قالب بودجه اقداماتی از جمله اصلاح و بازسازی شبکه‌های فرسوده توزیع آب استان به طول ۸۲ کیلومتر، اصلاح و بازسازی انشعابات فرسوده و غیرفنی آب به تعداد ۱۲۵۲۳ فقره، نشت‌یابی شبکه توزیع آب شهرهای استان به طول ۱۱۴۴ کیلومتر، تعویض کنتورهای خراب مشترکان به تعداد ۱۷۱۶۵ دستگاه و انجام مطالعات مدیریت فشار در شهرهای دارای تنش آبی در دست اقدام هستند.

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=1657

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.