افزونه جلالی را نصب کنید.

وکیل الدوله ی که همیشه در آفساید است

  • 11 مرداد 1397 - 14:28
وکیل الدوله ی که همیشه در آفساید است

حتی اگر برجام به خاطر آنچه مطهری گفته، اجرا نشد، وضع کنونی کشور بیشتر حاصل تصمیمات غلط و سوء مدیریت‌هاست و نه برجامی که تأثیری در زندگی ملت نداشت.

به گزارش فاطر ۲۴ ، نماینده اصلاح‌طلب حامی دولت در حالی برای توجیه بی‌کفایتی دولت در حل مشکلات فعلی کشور بازهم موضوع موشک و مذاکرات برجام را پیش کشیده است که حتی دولت آمریکا نیز در خروج از برجام چنین ادعایی نداشتند.

آقای مطهری! کاسه داغ‌تر از آش شده‌اید؟ ترامپ هم ادعای شما را ندارد!

روزنامه کیهان در خبرهای ویژه خود نوشته است: علی مطهری نائب رئیس‌ و عضو فراکسیون که آخرین موضع‌گیری وی اعتراض به آفریقایی‌الاصل بودن دو سوم بازیکنان تیم ملی فوتبال فرانسه در جام جهانی بوده است، روز گذشته در حاشیه صحن علنی مجلس و در واکنش به مطرح شدن مسئله عدم کفایت رئیس‌جمهور، بازهم ادعای مضحک ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و موضوع موشک و مذاکره را پیش کشید و گفت: «مسئول وضعیت جاری کشور آنهایی هستند که با هوا کردن موشک تلاش کردند برجام اجرا نشود که البته به هدف‌شان هم رسیدند.»

وی همچنین مدعی شد: «اگر کل نظام در اجرای برجام مصمم بود و اگر همه تلاش می‌کردند برجام درست اجرا شود امروز بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی که وارد ایران شدند، در ایران می‌ماندند و سرمایه‌گذاری می‌کردند و ترامپ هم به آسانی نمی‌توانست از برجام خارج شود.»

چنین ادعایی از سوی این نماینده اصلاح‌طلب حامی دولت در حالی مطرح می‌شود که آژانس انرژی اتمی در گزارش‌های فصلی خود یازده بار اجرای کامل و بی‌عیب و نقص برجام از سوی ایران را تایید کرد. گزارش‌های آژانس ناظر بر اجرای پیش‌دستانه و زودتر از موعد همه تعهدات دولت ایران در برجام بوده است که سرعت انجام این تعهدات و فراتر رفتن از تعهدات به شکلی بود که حتی غربی‌ها را نیز به تعجب واداشت.

حتی دولت آمریکا نیز در خروج از برجام مدعی نشده است که به دلیل عدم اجرای برجام از سوی ایران از این توافق خارج می‌شود. ترامپ به صراحت اعلام کرد که چند دلیل برای خروج از برجام دارد که یکی از اصلی‌ترین آنها دائمی نبودن توافق بود و همچنان خواهان آن است که بند غروب از توافق حذف شود.

ظاهرا آقای مطهری درباره ریشه مشکلات امروز اقتصادی کشور دم دستی‌ترین و البته پرت‌ترین پاسخ را انتخاب کرده‌اند. این موضوع همان‌قدر دقیق و منطبق بر واقعیت است که ادعاهای عجیب و غریب درباره دستاوردهای توافق هسته‌ای واقعی بود. آقای مطهری به‌جای فرافکنی و انداختن تقصیر بر گردن به اصطلاح دلواپسان، بهتر است پاسخ دهد در نقش یک نماینده چه کاری برای اجرای درست برجام بر اساس شروط رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و خود مجلس انجام داده است؟

این مطهری متناقض!

جوان نیز در واکنش به اظهارات مطهری نوشته است: علی مطهری چه زود فراموش کرد که موشکی در این مملکت اگر هوا شد، پس از آن روزی بود که عوامل داعش در قلب تهران، مجلس شورای اسلامی را، هدف قرار گرفتند. یعنی رسماً به ایران ما حمله شد و اگر آن موشک‌ها نبود که مقر داعش را در سوریه هدف قرار دهد و مدافع امنیت و ناموس و جان و مال ملت باشد، چه کسی باید پاسخ گردنکشی داعش در قلب ایران را می‌داد؟! نیاز به توضیح ندارد که اگر آزمایش‌های موشکی قبلی نبود، به وقت لازم موشک‌هایمان قابل استفاده نبود و نمی‌شد به فناوری‌اش اعتماد کرد و لابد باید در برابر توحش داعش هم کوتاه می‌آمدیم! آن موشک‌ها برای دفاع از سرزمین ما و ملت ما شلیک شد و شرط اخلاق و انصاف نیست که مردان نظامی‌مان را که جز با تصمیم فرمانده کل قوا موشکی هوا نکرده و نخواهند کرد، بابت دفاع از خودمان سرزنش کنیم (شرط سیاست بماند که مطهری در کل سیاست دانی نیست). اگر موشکی هوا نشده بود، امروز ایران هفت سال پیش سوریه بود و برجام که سهل است، کل ایران روی هوا بود. سپاه شاید اشتباه بزرگ‌تری هم کرد؛ موشک زدن به مقر داعش در دیرالزور که بماند، شاید همان ۱۷ خرداد باید پاسدار‌های مجلس مقابل حمله داعش دفاعی نمی‌کردند و اسلحه تکفیری‌ها به جای اتاق انتظار مجلس در صحن علنی شلیک می‌شد، مباد گوشه برجامتان گردی بنشیند!

حتی اگر برجام به خاطر آنچه مطهری گفته، اجرا نشد، وضع کنونی کشور بیشتر حاصل تصمیمات غلط و سوء مدیریت‌هاست و نه برجامی که تأثیری در زندگی ملت نداشت. علی مطهری گرچه مقصر اجرا نشدن برجام را موشک هوا کردن‌ها می‌داند و بعد هم دلواپسان را مقصر می‌داند و می‌گوید: «وضعیت جاری کشور تقصیر دلواپسان و همه کسانی است که تلاش کردند برجام اجرا نشود البته دولت هم حتماً سوء مدیریت داشته است.»، اما در عین حال در موضعی متناقض، با اشاره به درخواست مذاکره ترامپ، می‌گوید: «با تحقیر‌هایی که ترامپ نسبت به ایران داشته مذاکره مناسب نیست، مذاکره در این وضعیت توأم با ذلت، خواری و تحقیر است.» معلوم نیست اگر مقصر برهم خوردن برجام دلواپسان هستند، چرا مطهری ترامپ را قابل مذاکره نمی‌داند! گفتیم که آدم سیاست دانی نیست!

وقتی علی مطهری اشتباه می‌زند /سهل‌اندیشی آقای نماینده

روزنامه صبح نو نیز نوشته است: بهارستان‌نشینان که در ظرف ۲۰ دقیقه توافقی یکطرفه و بدون تضمین را چشم‌بسته به تصویب رساندند حال به جای پاسخ‌گویی به محضر ملت به دنبال فرار رو به جلو هستند همچنان‌که علی مطهری روز گذشته در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مسبب وضعیت جاری کشور را آزمایش‌های موشکی می‌داند و می‌گوید: مسبب وضعیت امروز افرادی هستند که «موشک هوا کردند» و اجازه «اجرای برجام» را ندادند.

وی همچنین عنوان کرد: اگر کل نظام در اجرای برجام مصمم بود و اگر همه تلاش می‌کردند برجام درست اجرا شود، امروز بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی که وارد ایران شدند، در ایران می‌ماندند و سرمایه‌گذاری می‌کردند و ترامپ هم به آسانی نمی‌توانست از برجام خارج شود، اما بخشی از حکومت از ابتدا مایل به اجرای برجام نبود و بالاخره به هدفش هم رسید. مشکلات امروز کشور هم به گردن این افراد است، اما این افراد مدعی به هم خوردن وضعیت کشور هستند.

چنین اشتباه و تحلیلی در گفتار از کسی که نایب‌رییسی مجلس شورای اسلامی را یدک می‌کشد غیر قابل اغماض است. او در تحریفی تاریخی دلیل خروج از برجام را عدم اجرای برجام توسط ایران می‌داند درحالی‌که بیش از ۱۳ بار آژانس انرژی هسته‌ای تعهد ایران را به اجرای کامل برجام تأیید کرده و تاکنون هیچ‌یک از طرف‌های این توافق هسته‌ای نتوانستند، چنین اتهامی به ایران وارد سازند.

البته چنین اظهاراتی از آقای مطهری تعجب‌برانگیز نیست او پیش از نیز در سهل‌اندیشی و با تفکری خام رزمایش‌های موشکی کشور را کم‌عقلی توصیف کرده بود.

طنز روزگار آن است که به‌جای آنکه امثال آقای مطهری به عنوان نماینده ملت به دنبال بازخواست دلتمردان و نظارت دقیق بر آنان باشند که هر روز شاهد بالا رفتن قیمت‌ها نباشیم به دنبال تسویه حساب سیاسی هستند و در هر حالی منافع جناحی و حزبی خود را به منافع ملی ترجیح می‌دهند.

اما باید بدانند که مسوول اصلی وضعیت امروز همین نمایندگان هستند که با چشم بسته برجام را بدون بررسی نقاط ضعف‌و‌قوت آن به تصویب رساندند. همچنان‌که آقای مطهری نیز در همان زمان گفته بود: « ۲۰ دقیقه هم برای تصویب برجام زیاد است؟!» آیا خسارت‌های لایه‌به‌لایه برجام، از دل همین خوش خیالی و سهل‌اندیشی‌ها پدید نیامده است؟

لینک کوتاه : https://fater24.com/?p=1709

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.